در گذشته چاپ صرفاً محدود به کاغذ بود، ولی در حال حاضر اگر تقریبا به هر چیزی که در اطراف شماست نگاه کنید، اثری از صنعت چاپ را مشاهده میکنید. از مداد و خودکاری که برای نوشتن استفاده میکنید، تا انواع پلاستیک و ساک دستی، وسایل صوتی و تصویری، پاکت ها، لباس ها، وسایل نقلیه، کتاب و دفترچه ها و صدها هزار مورد دیگر .
در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی، تقریبا قابلیت چاپ بر روی هر متریالی از جمله مواد نایلونی، سلولزی، پارچه ای، چرمی، فلزی، شیشه ای، شیمیایی با انواع اشکال صاف و محدب و مقعر و ناهموار امکان پذیر می باشد.

یکی از مهمترین شاخه تبلیغات، چاپ می باشد. با اینکه در حال حاضر شبکه های آنلاین و مجازی تبدیل به مهره ی اساسی در زمینه ی تبلیغات شده اند، ولی همچنان صنعت چاپ جای خودش را در این حیطه محفوظ نگه داشته است. چاپ کاتالوگ ها، تراکت ها و بروشور ها، سربرگ ها، کارت ویزیت ها، بنرها، استیکرها و لیبل ها و … همه و همه گواه بر این هستند که با پیشرفت تکنولوژی هنوز هم نقش صنعت چاپ در عرصه تبلیغات کمرنگ تر نشده است.

چاپ دیجیتال چیست ؟
چاپ فوری تعداد پایینچاپ دیجیتال یکی از محبوب ترین انواع چاپ در بین مشتریان و کارفرمایان می باشد. در چاپ دیجیتال، کلیه کارهای چاپ و خدمات پس از چاپ بدون نیاز به چاپخانه و دستگاه های بزرگ چاپ، در یک دفتر کار و توسط پرینترهای رومیزی و صنعتی لیزری و جوهر افشان و همچنین دستگاه های چاپ لارج فرمت انجام می شود.
در چاپ دیچیتال، نیازی به خدمات پیش از چاپ، مانند گرفتن فیلم و زینک و پلیت و سایر موارد نیست و امکان چاپ صفحات مختلف کار در یک دور چاپ وجود دارد. به خاطر اینکه خدمات پیش از چاپ حذف شده اند، امکان چاپ در تیراژ پایین وجود دارد ( حتی یک عدد ) و می توان در زمان کوتاهی هر گونه چاپ تیراژ پایینی را انجام داد.
اگر قبلا خدمات چاپ دیجیتال را انجام داده باشید، حتما متوجه تفاوت قیمت فاحش آن با چاپ افست شده اید. با اینکه هزینه های خدمات پیش از چاپ در این نوع از چاپ حذف شده اند، ولی به دلیل استهلاک بالای دستگاه های دیجیتال و همچنین مواد اولیه گران قیمت، قیمت چاپ دیجیتال بالاتر می باشد. ولی با تمام این اوصاف، اگر شما نیاز به چاپ فوری و کم تعداد دارید، بهترین گزینه پیش روی شما چاپ دیجیتال است.

چاپ افست چیست ؟
چاپ زمان بر و تیراژ بالاچاپ افست نیز یکی دیگر از انواع چاپ محبوب می باشد که کلیه خدمات چاپ و خدمات پس از چاپ، تماما در چاپخانه و توسط دستگاه های چاپی بزرگ انجام می شود. در این نوع چاپ فایل شما با استفاده از مواد شیمیایی بر روی زینک برگردان شده و طرحتان توسط سیلندرهای دستگاه چاپ با فشار بر روی کاغذ برگردانده شده و عمل چاپ صورت می گیرد.
به دلیل وجود خدمات پیش از چاپ مانند پلیت و فیلم و زینک، زمان بیشتری نسبت به چاپ دیجیتال نیاز است تا کارهای شما تکمیل شوند. چاپ افست در انجام تیراژ پایین چاپ عاجز است و تنها بصورت تعداد بالا بتواند چاپ کند و همچنین زمان تحویل فوری نیز برای آن وجود ندارد. پیشنهاد ما این است که در صورتی که به چاپی بیشتر از 500 عدد نیاز داشتید به سراغ چاپ افست بروید و در صورت نیاز به تیراژ پایین تر از چاپ دیجیتال استفاده نمایید.
از مزیت های بسیار مهم چاپ افست می توان به قیمت پایین نسبت به نوع دیجیتال آن و کیفیت بالاتر اشاره نمود. در واقع در این روش چاپ، شما علاوه بر قیمت کاغذ و متریال استفاده شده، هزینه ی یک دور کامل چاپ را پرداخت می کنید و هزینه ی چاپ صفحات به صورت تکی برای شما محاسبه نمی شود. همچنین دقت این نوع چاپ در مقایسه با چاپ دیجیتال، عموما بالاتر و قابل قبول تر می باشد.
دیگر مزیتی که در این روش از چاپ وجود دارد این است که امکان چاپ بر روی کمترین گرماژ کاغذ تا بیشترین گرماژ آن وجود دارد.

چاپ لارج فرمت
​​​​​​​چاپ فوری با ابعاد بسیار بزرگ
چاپ لارج فرمت یا چاپ واید که بعنوان چاپ عریض نیز شناخته می شود فرمت یکی از زیر مجموعه های چاپ دیجیتال است و اینکه ما بخواهیم دسته بندی ای به نام آن ایجاد کنیم شاید درست نباشد، دلیل اینکه این کار را می کنیم این است که به خوبی بتوانیم از همه ابعاد به آن بپردازیم. در چاپ لارج فرمت امکان چاپ بر روی انواع کاغذ و مقوا، بنر و فلکس، بک لایت، کاغذ دیواری، کنواس ( کاغذ بوم )، انواع پارچه، انواع پلاستیک، انواع وینیل و مش و استیکر، انواع فوم و سایر سطوحی که قابلیت چاپ دارند و ضخامت پایینی هم دارند، امکان پذیر است.